Tesisat Problemleri

SU Tesisatı kaçakları ve cinslerinin tespiti

a. Kirli su kaçakları.
Genelde üst kat tuvalet ve banyoların kaçakları olup alt kat tavanında açık sarı olarak görülür (koyu kahverengine dönen bir durum varsa bu demir donatı pasının yüzeye gelmesidir ki anlamı yakın gelecekte tavan betonunun kısmen dökülmesi demektir) kirli su kaçaklarının artması halinde şayet ortamda ışık varsa kararma ve yeşerme ile beraber koku oluşur.

b. Temiz su kaçakları.
Tıpkı dış cephe suyu gibi tavan ve duvarlarda beyaz pamukçuklar oluşturur kireç olmayan bütün boya türlerini döker.
c. Balkon giderlerindeki ters eğimler yada giderlerin tıkalı olması da dış cephe suyu gibi gözükürler.
YÖNETİCİNİN AYRICA BİLMESİ GEREKENLER

1.Aski ile mukavele numaranız. (Kanalizasyon arızaları için internet başvurularınızda sizden bu numarayı isteyecektir.
2.İnternet üzerinden Aski’ye üye olarak fatura ödemekten bölgenizde kesinti olup olmayacağına kadar birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
3.Ankara’da Telefon ile ulaşmak isterseniz. +90 312 — — —
4.Kesinti yapılacak günleri öğrenip tedbir alabilirsiniz.
5.Tarifeleri öğrenip işletme projenizi yapabilirsiniz.

Aski Tankerle iyi su temininden vidanjör yollamaya kadar birçok konuda hizmet vermektedir.

Elektrik arıza telefon numarası 186 dır.

Doğalgaz Sistemleri ve Bakımları

(ENERYA GAZ ACİL TEL 187)

ENERYA GAZ  web sitesinde birçok faydalı bilgiyi bulabilirsiniz (Örnek)

Sabit Ödeme Sistemi;

Doğalgaz kullanımının fazla olduğu kış aylarında yüklü fatura ödemesi yapılması yerine, ödemeyi kullanımın en az olduğu yaz aylarına da yansıtarak her ay sabit tüketimli fatura ödeme kolaylığı sağlayan sistemdir.

Faturaların son ödeme tarihinin abone tarafından belirlendiği ve bütçe ayarlama imkanı sağlayan sistemdir.

Doğalgaz kullanımına geçmiş olan abonenin varsa geçmiş 1 yıllık süre içerisindeki yıllık tüketiminin yada geçmiş yıllara ait tüketiminin olmaması halinde kullanım sınıfına göre belirlenen yıllık tüketim miktarının 12 aya bölünerek aylık ortalama tüketim miktarlarının (m³) bulunması ve sözleşme esnasında abone tarafından belirlenen son ödeme tarihine göre ay bazında sabit tüketimli fatura tahakkuklarının yapılması ve yıl sonunda abone ile karşılıklı olarak mahsuplaşılması sistemidir.

Sabit Ödeme Sistemine ;
Gaz kullanımına geçmiş olan, Fatura borcu bulunmayan (Ödenmemiş faturası varsa son ödeme tarihi geçmemiş olması), Sabit Tüketimli Fatura Tahakkuk Sistemine geçmek için kendi adına müracaat eden Evsel ve Ticari aboneler, başvurabilir.

Sabit Ödeme Sistemi başvuruları, ENERYA GAZ Müşteri Hizmetleri ne yapılır.

Abonenin başvuru için;
Kimlik fotokopisi, T.C. Kimlik Numarası.
Tesisat no’su
getirmesi yeterlidir.

Not:
1) Merkezi sistem ısınma yapan bina başvurularında, apartman yöneticisinden yetkili olduğuna dair karar defteri ve apartman kaşesi istenir.
2) Ticari başvurularda, yetki belgesi, imza sirküleri, kaşe
3) Sözleşmenin 3.şahıslar tarafından yapılmak istenmesi durumunda noterden vekâletname istenir.

Sabit Ödeme Sistem sözleşmesi 1 yıllık süreyi kapsar. Abonenin sözleşme bitiminde herhangi bir başvuruda bulunmaması halinde sözleşme kendiliğinden yenilenir. Abonenin evden taşınması, ölüm gb. durumlarda dilekçe ve vadesi gelmeyen faturalarla birlikte müracaat etmesi ve Enerya gaz’ın uygun görmesi halinde sözleşme iptali yapılır.

DİKKAT! Doğalgaz çürük sarımsağa benzer bir koku vermektedir. Böyle bir koku hissedildiğinde vatandaşların paniğe kapılmayıp derhal Alo 187’yi aramaları gerekmektedir. Ekipler gelene kadar ev içerisinde doğalgaz kullanılmasını engelleyecek şekilde tüm vanaların kapatılması, pencerelerin açılması, eğer koku çok fazla ise ev içerisindeki elektrik sigortalarının kapanması emniyet açısından alınması gereken önlemlerdir. En kısa zamanda eve ulaşacak olan ekipler gerekli müdahaleyi yaparak sorunu çok seri bir şekilde çözeceklerdir.